בר מצווה מיוחדת לילדים מיוחדים

במבצע לוגיסטי מורכב הגיעו בשבוע שעבר שנים-עשר ילדים בכסאות גלגלים ממונעים ממרכז מש"י (מרכז שיקום ילדים) לכותל המערבי לחגיגת בר מצווה, שם פגשו את רבה של ירושלים הראשון לציון רבי שלמה משה עמאר שבירך אותם. צפו

כשנשאל לפני מספר חודשים אראל, המתחנך במש"י (מרכז שיקום ילדים) בירושלים כיצד ירצה לחגוג את בר המצוה שלו הוא הציע מספר אפשרויות שכל אחת מהן היא פרויקט בפני עצמו. אך במש"י לא נרתעו והצליחו להגשים לו את כל החלומות.

אראל ביקש שכל ילדי הכיתה שלו, אף הם בעלי נכויות המתקשים להתנייד בכוחות עצמם, יגיעו בכיסאותיהם הממונעים לכותל המערבי לעלייתו לתורה, דבר המהווה אתגר טכני ורפואי בפני עצמו. אראל לא הסתפק וביקש שרבה הראשי של ירושלים יטול חלק באירוע, וכך, במבצע לוגיסטי הגיעו בשבוע שעבר שנים-עשר ילדי כיתתו של אראל בכסאות ממונעים, שם פגשו את רבה של ירושלים הראשון לציון רבי שלמה משה עמאר שבירך את הילדים.

בר מצווה בכותל

לאחר העליה לתורה ביקרו הילדים במיצג התלת-ממדי המעניק חוויה של סיור מדומה בבית המקדש השני וחשו כאילו הם מבקרים בבית המקדש שנחרב לפני 2,000 שנה בקירוב. בצאתם מהמיצג, המתין להם האמן האמרקני ליפא שמעלצר ששר ורקד עם הילדים.

במרכז מש"י מתמחים בשיקום ילדים בעלי מוגבלויות פיזיות – בדגש על שיקום מוטורי, על שימוש בתקשורת תומכת וחליפית ועל טכנולוגיה מסייעת. במסגרת זאת זוכה כל ילד למלוא סל הטיפולים הנדרש לשיקומו במגוון היבטים: הפיזי, הרגשי, הנפשי, הקוגניטיבי, החינוכי והחברתי.

נבחרת המלאכים של מש"י כמאתיים וחמישים אנשי צוות המטפלים ב-200 ילדים – כוללת את מיטב אנשי המקצוע מקשת רחבה של תחומים: פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, מומחי תקשורת, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מטפלים רגשיים, גננות, מורות וסייעות (לרבות סייעות שיקומיות וסייעות תקשורת), מומחי טכנולוגיה מסייעת ועוד. לכולם תארים אקדמיים וניסיון רב-שנים בתחומם, וכולם מגיעים למקום עבודתם באמונה, במסירות ובתחושת שליחות.

לאור הישגי המרכז השיקומי, נוירולוגים ואורתופדים מרחבי העולם בוחרים להפנות אל מש"י את מטופליהם. ואכן, מוסדות מש"י מלאים בחיוכיהם של ילדים רבים: מירושלים ומבית שמש, מאשדוד ומנתניה, מיישובי השומרון ומגוש עציון. למש"י מגיעים גם ילדים לים: מצרפת, אנגליה, ארה"ב וגם מירדן. 

יו"ר מש"י הרב אשר זורייבין, התרגש מהמעמד וסיפר על כח ההתמדה של אראל אותו הוא זוכר עוד כילד קטן, על הצעדים הגדולים שביצע ועל ההתקדמות המדהימה שלו. לרב עמאר ולרב הכותל רבינוביץ' שאנשי לשכתו טרחו למען תיאום האירוע.

"כל ילד שחוגג בר מצוה במש"י זה מאורע מרגש" אמר זורייבין, "בר מצוה היא רגע של חשבון נפש ועבורנו היא הזדמנות להביט אחורה ולהיזכר בכל האתגרים והקשיים שצלחנו יחד עד שהגענו הלום. נטלנו על עצמנו במש"י כמשימה להפוך את העולם למקום טוב יותר, עבור הילדים, עבור בני משפחותיהם ועבור החברה בכלל ואנחנו גאים בהצלחה של אראל שהיא ההצלחה של כולנו".

למעבר לאתר